Koniec podpory Windows Server 2008

Koniec podpory windows Server 2008 Enterpise

Domov » Všetky články » Koniec podpory Windows Server 2008

Spoločnosť Microsoft oznámila, že od dátumu 14.1.2020 prestane podporovať nasledujúce systémy:

• Windows 7
• Windows Server 2008
• Windows Server 2008 R2
• Windows Small Business Server 2011
• Windows Home Server 2011
• Exchange 2010
• Office 2010

Neznamená to, že sa tieto systémy vypnú 😊, bude ich možné používať aj naďalej ako doteraz, ale nebudú už vychádzať aktualizácie a rôzne bezpečnostné záplaty. Ak sa stane, že hackery nájdu zraniteľné miesto v systéme, microsoft sa už nebude snažiť daný problém vyriešiť. Veľmi dobrý príklad je Windows XP. Nielen že Microsoft už systém nepodporuje ale ani výrobcovia iných softvérov nerobia podporu pre svoje produkty. Môže sa stať, že ak používate špecializovaný softvér, nebude vám na starom systéme fungovať. Prechod na novú verziu budete musieť zrealizovať tak či tak.

Čo však obnáša prechod na nový Windows Server 2019 ?

V prvom rade si treba urobiť analýzu súčasného stavu:
– Aký máme počet klientských staníc
– Kvôli čomu využívame windows server ? (doménová politika, zdieľanie dát medzi užívateľmi, oprávnenia, bezpečnosť a pod.)
– Bude výkonovo postačovať starý hardvér alebo bude treba kúpiť nový(tzv. železo)
– Aké služby bežia na Windows serveri ? (Účtovný softvér, kresliaci softvér, databázy a pod.)

Dôležité si uvedomiť, či má pre vás význam mať vôbec Windows server. Ak ho máte len na zdieľanie súborov medzi užívateľmi, bude vám plne postačovať nejaká kvalitnejšia „NASka“. Nemusíte vyhadzovať tisíce eur za softvér a hardvér.
Prípadne zvážiť, či nezačať využívať cloudové služby. Sú veľmi variabilné, dajú sa škálovať podľa potreby a nebudete musieť na začiatku vynakladať vysoké finančné prostriedky. Ak máte kvalitné internetové pripojenie, môže to byť pre vás ideálna voľba.
Ak už sa rozhodnem, že prejdem na novšiu verziu Windows servera 2019, koľko ma to bude stáť? Ako prvé musíte kúpiť licenciu Windows Server 2019. Ak ste firma do 200PC bude vám stačiť verzia Standard. Cena tejto verzie sa pohybuje okolo 700 až 940€ bez DPH v závislosti, či si kúpite OEM alebo OLP verziu. Ja osobne odporúčam OLP verziu, pretože je prenositeľná na iný hardvér. Ak by sa vám stalo, že vám po pár rokoch odíde železo a musíte kúpiť nové, nemusíte zároveň kupovať aj ďalšiu OEM verziu Windows servera. Základná verzia windows servera je maximálne pre 16 jadier. Ak by ste mali procesor s viac jadrami, musíte si dokúpiť ďalšiu licenciu.
Licencia Windows server je len jedna časť nákladov. K samotnej licencii je potrebné dokúpiť tzv. CAL licencie, aby mohli jednotlivý užívatelia pristupovať na server a využívať jeho služby. Základná CAL licencia na užívateľa stojí približne 30€ bez DPH. Ak máte 30 užívateľov treba ju kúpiť pre každého.
AK využívate aj mailové služby Exchange Servera musíte urobiť to isté. Kúpiť si verziu Exchange Server 2019 a k tomu CAL licencie podľa počtu užívateľov. V tomto prípade platí, že čím menšia firma ste, tým je pre vás cloud výhodnejší. Samozrejme nechcem povedať, že pre veľké firmy cloud nemá význam.
Samotný prechod na nový Windows server 2019 a migrácia dát si vyžaduje mať dobré IT znalosti. Určite sa do toho nepúšťajte sami a radšej sa poraďte s odborníkom. V prvom rade treba mať spravenú kvalitnú zálohu, v prípade, že sa niečo nepodarí.

V zásade môžete urobiť upgrade dvoma spôsobmi:

1. Postupne upgradovať Windows server 2008 najskôr na verziu 2012, potom na verziu 2016 a nakoniec na verziu Windows server 2019. Je to podobné, akoby ste prechádzali z Windows 7 na Windows 10. V tomto prípade, by sa vám mali zachovať kompletné nastavenia.
2. Urobiť čistú inštaláciu Windows servera 2019 a nastaviť všetko nanovo. Je to síce pracnejšie, ale máte aspoň istotu, že si neprenesiete chybné nastavenia.
Celý proces presunu a migrácie si vyžaduje aj dostatok času. Nečakajte, že vám jeden deň bude stačiť. Ideálne, keď to realizujete cez víkend alebo cez nejaké sviatky. Zo skúsenosti viem, že vždy sa nájde niečo čo vás potrápi a zožerie veľa času. Preto si nechajte radšej dostatočnú časovú rezervu, aby ste mali čas všetko odskúšať a odladiť.

Ak si na to netrúfate, môžete sa na nás obrátiť.

Ďalšie zaujímavé príspevky

Príbeh o interaktívnej tabuli

Príbeh o interaktívnej tabuli

Som interaktívna tabuľa, milujem školu, ale ... vždy budem súperiť s tou čiernou! S akou čiernou? No predsa čiernou tabuľou a farebnými kriedami. Tak dobre, máte pravdu nemusím. Môžeme sa navzájom dopĺňať. Moja čierna kamoška je...

Nefunkčný displej na notebooku – „čierna obrazovka“

Nefunkčný displej na notebooku – „čierna obrazovka“

Pre nášho zákazníka sme riešili problém s nefunkčným displejom na notebooku. Náš výkon spočíval v diagnostike problému a opravy notebooku. V tomto prípade došlo ku výmene 17“ LCD panela za nový na notebooku ASUS...