Nefunkčný displej na notebooku – „čierna obrazovka“

Domov » Všetky články » Nefunkčný displej na notebooku – „čierna obrazovka“

Pre nášho zákazníka sme riešili problém s nefunkčným displejom na notebooku. Náš výkon spočíval v diagnostike problému a opravy notebooku. V tomto prípade došlo ku výmene 17“ LCD panela za nový na notebooku ASUS s procesorom i7. Ak máte podobný problém, tak máme pre Vás návod, ako túto diagnostiku zvládnete aj sami.

Odporúčané kroky diagnostiky:

1. Chyba na grafickej karte alebo základnej doske – diagnostiku tejto poruchy vykonáme pripojením notebooku na externý monitor. Ak na externom monitore nie je obraz, porucha môže na grafickej karte alebo základnej doske notebooku. Sú počítače, ktoré majú aj integrovanú grafickú kartu aj dedikovanú(externú) kartu. Ak je poškodená len integrovaná karta a pripojíte k ntb externý monitor, na monitore vám obraz pôjde. Ten totiž využíva práve tu externú grafickú kartu.

2. Poškodený je kábel ku displeju tzv. „flex“– overenie tejto možnosti je možné tak, že pri otváraní a zatváraní sa niečo na displeji zobrazí, resp. displeji reaguje na tento pohyb. Ak je to tak, pravdepodobnou príčinou bude poškodený kábel.

3. Porucha na Invertore alebo káblu Invertora od LCD panela – zasvietime baterkou na čiernu obrazovku.  Ak vidíme veľmi slabý obraz na obrazovke, pravdepodobne pôjde o chybu s napájaním Invertora, alebo so samotným Invertorom.

4. Poškodený je samotný LCD panel – poškodenie LCD býva charakteristické pruhmi cez monitor, chybnými bodmi, „pavučinou“ na monitore alebo úplnou nefunkčnou obrazovkou tzv. „čierna obrazovka“. V takomto prípade po pripojení notebooku na externý monitor bude obraz na monitore.

Ak chcete vylúčiť chybu displeja, je dôležité si všimnúť či nabehne úvodná obrazovka do BIOSu. Ak nenabehne ani tá, je veľká pravdepodobnosť, že problémom bude grafická karta. Najčastejším problém je poškodený grafický čip. Ten sa dá vymeniť a vo väčšine prípadov je to rentabilná oprava.

Veríme, že sa Vám podarilo problém vyriešiť. Tento postup ale nie je pre každého. Ak si na svojpomocnú diagnostiku netrúfate, kontaktujte nás.

Ďalšie zaujímavé príspevky

Príbeh o interaktívnej tabuli

Príbeh o interaktívnej tabuli

Som interaktívna tabuľa, milujem školu, ale ... vždy budem súperiť s tou čiernou! S akou čiernou? No predsa čiernou tabuľou a farebnými kriedami. Tak dobre, máte pravdu nemusím. Môžeme sa navzájom dopĺňať. Moja čierna kamoška je...

Slovník pojmov

Slovník pojmov

AscAgenda - ascAgenda je populárny softvér na kompletnú administráciu školy. Medzi hlavné funkcie patrí: Evidencia žiakov, učiteľov, tried, majetku, knižnice, tlač zoznamov, rozhodnutí, výchovných opatrení, vysvedčení, zoznamov, rozhodnutí,...