Počítač na úpravu videí a fotografií

Domov » Všetky články » Počítač na úpravu videí a fotografií

Výkonný počítač – práce bez čakania

V mojom článku ako si vybrať pc na strih a úpravu videa som opísal, na čo si dávať pozor pri kúpe počítača. Nakoľko sa množili otázky, aký počítač by som odporučil, pripravil som počítačovú zostavu, s ktorou dokážete spracovávať a upravovať videa v HD a 4K kvalite. Je to už počítač, s ktorým vstupujete do profesionálnej sféry. Taktiež popíšem jednotlivé komponenty a dôvody prečo by som ich odporučil.
Ako som už v blogu spomínal, základom je kvalitný procesor. Preto by som zvolil Intel® Core i7-6800K (3.4GHz, 15M, LGA2011-v3). Je to 6 jadrový procesor s 12 vláknami. Benchmark tohto procesora má hodnotu 13621 ( http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-6800K+%40+3.40GHz ). V danej cenovej kategórii je to najvýkonnejší procesor. Pri výbere procesora sa riadim benchmarkom a nie rýchlosťou procesora. Neplatí vždy pravidlo, že vyššia frekvencia zaručí aj vyšší výkon. Cache pamäť je 15MB a použitý je socket LGA2011-v3. Drvivá väčšina počítačových zostáv, ktoré som videl, sú osadene v sockete LGA1151 alebo LGA1150. Je to socket, ktorý už nemá veľké výhľady do budúcnosti a ak si kúpite základnú dosku s týmto socketom, nebudete mať také možnosti rozšírenia ako pri LGA2011-v3. Preto základná doska ktorú doporučujem je GIGABYTE X99-Ultra Gaming. Pri takejto voľbe, môžete kedykoľvek do budúcna rozširovať vašu pc zostavu a osadíte v nej aj najvýkonnejšie procesory, ktoré sa momentálne dajú kúpiť. Dosky ktoré majú socket LGA1151 sú ďaleko lacnejšie, ale ak rozmýšľate do budúcna, radšej si troška priplaťte. Do základnej dosky môžete osadiť až 8 kusov pamäte RAM a max 128GB. To si myslím, že je dostatočná rezerva  . Doska má dve sieťové karty a kvalitnú zvukovú kartu. Prídu si na svoje aj hráči hier.
Na strihanie a úpravu videa potrebujete kvalitný procesor a dostatok pamäte RAM. Preto je v zostave nakonfigurovaných až 32GB(4x8GB DDR4 2400MHz). To vám bude postačovať aj na spracovávanie 4K videa. Procesor a operačná pamäť ale nestačí. Ak budete používať klasické HDD bude vás celý pc brzdiť na nich. Preto bez SSD diskov sa neobídete. Navrhol som 240GB SSD HyperX Savage disk, ktorý má rýchlosť čítania 560MB/s a rýchlosť zápisu až 530MB/s. Na tom vám v pohode pobeží operačný systém, strihací program a všetko ostatné. Už hotové videá a zálohy, si budete robiť na druhy HDD s kapacitou 2TB Gold 128MB SATAIII 7200rpm. Otáčky sú 7200rpm a nie 5400rpm, ako často predávajú kvôli nižšej cene.
Veľké polemiky sa vedú o grafickej karte. Je dôležitá alebo nie? Z mojich skúsenosti pri strihaní videa, fotiek a tvorbe animácii sa moc nevyťažuje. To však neznamená, že nie je dôležitá. Ale je lepšie mať kvalitný procesor, ako grafickú kartu. Neplatí to ak si kupujete počítač na hranie hier. Tam potrebujete výkonnú grafiku. Aj napriek tomu som navrhol výkonnú grafiku  GIGABYTE AORUS GTX 1060 Xtreme Edition 6G 9Gbps, ktorá má 3xHDMI a 3x DisplayPort 1.4. Môžete tak plnohodnotne pracovať na viacerých monitoroch aj pri vysokom rozlíšení 7680×4320@60Hz. Má osadený grafický čip NVIDIA GeForce with CUDA® GTX 1060 a disponuje až 6GB pamäťou GDDR5. Má vysoký výkon a potrebuje minimálne 400W. Preto je potrebné mať aj kvalitný zdroj, ktorý celú zostavu utiahne bez problémov. Doporučujem Fractal Design Edison M 750W 80PLUS Gold, ktorý má prepäťovú ochranu a ochranu proti skratu. Určite vám nebude postačovať 500W zdroj. Nesnažte sa šetriť na zdroji, neoplatí sa vám to.

adobe-premiere-pro_435281_full.png


Operačný systém je Windows 10 Profesional. Skoro všade nájdete len Home verzie, ale ak pár euro pridáte a kúpite si Profesional verziu, máte o niekoľko zaujímavých funkcii navyše.
Takúto počítačovú zostavu nenájdete nikde na internete, je to zostava, ktorú som poskladal na základe svojich skúsenosti. Samozrejme dajú sa nakonfigurovať aj kvalitnejšie zostavy, ale kým nepracujete v MARVEL a nerobíte náročné grafické animácie, bude vám to stačiť. Táto zostava je kompatibilná so všetkými softvérmi ako je Adobe After Effect ,Priemiere Pro, Photoshop, Corel Draw, Edius, Sony Vega, Camtasia a ďalšie.
Takúto pc zostavu si môžete u nás objednať, máte 3 ročnú záruku a každý kus je otestovaný, odladený a odskúšaný. Všetky komponenty sú osadené v exkluzívnej skrini Diablo(pozri obrázok).
Navyše ako bonus máte v cene aj inštaláciu vášho strihacieho softvéru(ten vám nainštalujeme, keď nám ho dodáte) a 1 servisnú hodinu, prostredníctvom diaľkovej správy.

Podrobnejšie informácie na čo si dávať pozor pri výbere počítača na strihanie videa nájdete aj v blogu tu

X-Diablo_Aurus

Základná doska: GIGABYTE X99-Ultra Gaming

Procesor: CPU INTEL Core i7-6800K (3.4GHz, 15M, LGA2011-v3)

Operačná pamäť: 32GB (4x8GB DDR4-2400MHz)

Systémový disk: 240GB SSD HyperX Savage 2.5″

Dátový disk: HDD 2TB WD2005FBYZ Gold 128MB SATAIII

Grafická karta: GIGABYTE AORUS GTX 1060 Xtreme

Zdroj: Fractal Design Edison M 750W 80PLUS Gold

Operačný systém: Windows 10 Profesional 64bit

CENA ZOSTAVY:     1.849€ bez DPH

Ďalšie zaujímavé príspevky

Príbeh o interaktívnej tabuli

Príbeh o interaktívnej tabuli

Som interaktívna tabuľa, milujem školu, ale ... vždy budem súperiť s tou čiernou! S akou čiernou? No predsa čiernou tabuľou a farebnými kriedami. Tak dobre, máte pravdu nemusím. Môžeme sa navzájom dopĺňať. Moja čierna kamoška je...

Nefunkčný displej na notebooku – „čierna obrazovka“

Nefunkčný displej na notebooku – „čierna obrazovka“

Pre nášho zákazníka sme riešili problém s nefunkčným displejom na notebooku. Náš výkon spočíval v diagnostike problému a opravy notebooku. V tomto prípade došlo ku výmene 17“ LCD panela za nový na notebooku ASUS...